Manifest Chcemy wspierać ludzi mądrych i odważnych

Ile jest mostu w tunelu?

Miniony sezon turystyczny, po raz kolejny dowiódł, że bez stałej przeprawy komunikacyjnej Świnoujście nie jest w stanie myśleć o swoim rozwoju. I to zarówno jako o turystycznym i sanatoryjnym kurorcie, jak i sporej wielkości mieście, w którym na co dzień żyje i pracuje kilkadziesiąt tysięcy ludzi. COŚ musi więc powstać. Pytanie tylko: most, czy tunel.

 

Wypaczona idea

Idea budżetu obywatelskiego była piękna. W Świnoujściu pokazano, że, jak się chce, to można obywateli wyrolować. Na projekt budowy ścieżki z polbruku przy kościele w Przytorze oddano około 250 głosów. Już po głosowaniu nagle stwierdziliśmy, że projekt nie uzyskał  poparcia nawet jednej osoby!!! Gdzie są nasze głosy?! Zaczęliśmy temat drążyć i okazało się, że ksiądz Ryszard Lemieszek z kościoła w Przytorze sprzedał je świnoujskiemu radnemu Sławomirowi Nowickiemu z Grupy Morskiej.

Tunel nierealny, most niechciany

Kampania przedwyborcza osiąga powoli temperaturę wrzenia. Kandydaci na radnych, burmistrzów i prezydentów miast zaczynają prześcigać się w obietnicach. W większości nierealnych, albo takich których nie zamierzają spełniać. Nieco inaczej jest tym razem w Świnoujściu. Tu przynajmniej pewnych deklaracji nikt już nie składa. Czego nam kandydaci nie obiecują? Tunelu!

- Wygląda na to, że wszyscy wielcy politycy, którzy jeszcze do niedawna wspierali swoich popleczników w wyborczych szrankach, obiecując pieniądze na budowę tunelu pod Świną, gdzieś zniknęli - mówi Zbigniew Pomieczyński, prezes Stowarzyszenia Most dla Świnoujścia.

Mecz i wybory

Wygrana z Niemcami jest preludium przed tym jak będziemy się cieszyć po dzisiejszym zwycięstwie nad Szkocją. Ciekawe czy któryś z kandydatów na prezydenta, burmistrza czy radnego będzie chciał wykorzystać sukces naszych piłkarzy w samorządowej kampanii wyborczej. Wcale nie trzeba korzystać z wizerunku piłkarzy czy samej reprezentacji. Zapewne znajdą się „kreatywni”, którzy zrobią sobie zdjęcie z piłką, szalikiem z barwami reprezentacji. Cały rok obfituje w sukcesy naszych sportowców, zarówno siatkarze jak i lekkoatleci czy kolarze.

Sposób na kampanię…

Samorządowa kampania wyborcza 2014 już się rozpoczęła. Na ulicach widać już plakaty i bilbordy. Na szczęście nie ma na razie ulotek, których większość z nas nie lubi i nie czyta. Ciekawe czy podczas właśnie rozpoczętej kampanii partie pójdą po rozum do głowy i zrezygnują z rozdawania ulotek które poza zaśmiecaniem ulic i klatek schodowych. Jaki nowe sposoby dotarcia do wyborcy wymyślą spece od marketingu politycznego? Już widać że w dużej mierze sztaby wyborcze korzystają z mediów społecznościowych.

Expose poprawi notowania?

Czy dzisiejsze expose Ewy Kopacz poprawi notowania PO przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi? Dzisiejsze wystąpienie już w trakcie jego trwania było szeroko komentowane – na Twitterze Leszek Balcerowicz pytał jak nazwać żeński odpowiednik św. Mikołaja. Wiele osób dziwiło się, że podczas wystąpienia które powinno dotyczyć przyszłych działań, tak wiele czasu Ewa Kopacz poświeciła na „wychwalanie” swojego poprzednika, niektórzy komentowali to nawet jako „Oda do Tuska”.

Nowa prawica przebojem?

Czy Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke będzie przebojem nadchodzących wyborów samorządowych 2014? Według różnych sondaży poparcie dla Nowej Prawicy wciąż rośnie, a obecnie jest wyższe od poparcia na jakie może liczyć PSL, a nawet odrobine wyższe niż SLD!

Radni z łapanki...

Ogłoszenie na portalu internetowym – oto pomysł jednego z komitetów wyborczych w Szczecinie na znalezienie kandydatów na radnych. Pomysł nowatorski i zarazem kontrowersyjny. Taki sposób poszukiwania kandydatów, może świadczyć albo o chęci zyskania medialnej uwagi, albo o tym że bycie radnym nie jest atrakcyjnym i nobilitującym zajęciem. Mimo tego że dieta radnego to średnio około dwóch tysięcy złotych miesięcznie, za jeden lub 2 dni pracy w miesiącu, funkcja radnego nie działa jak magnes.

PO i SLD - ciche koalicje

Zbliżające się wybory samorządowe i słabnące notowania PO pociągają za sobą odważne decyzje lokalnych szefów partii. Coraz częściej słyszy się o tzw. cichych sojuszach z SLD. PO racjonalnie ocenia brak szans w danym mieście na zdobycie fotela prezydenta czy burmistrza i decyduje się nie wystawiać swojego kandydata lub wystawia takiego kandydata który z góry skazany jest na porażkę.

 

Przedwyborczy „cyrk” czas zacząć.

Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami, komitety lokalne i krajowe już zarejestrowane. Trwa ustalanie list miejsc na listach wyborczych. Nadszedł czas przedwyborczych gier, przepychanek i wyciągania brudów.

Już niedługo poznamy programy wyborcze poszczególnych komitetów i kandydatów. Poznamy też zapewne „mroczne sekrety” kandydatów które ujrzą światło dzienne dzięki „życzliwości” innych  kandydatów.

Jaka przeprawa drogowa dla Świnoujścia?

Stowarzyszenie Most dla Świnoujścia od kilku miesięcy prowadzi intensywną kampanię informacyjną promującą tę właśnie koncepcje budowy stałej przeprawy drogowej dla Świnoujścia. Teraz zaczyna gromadzić wokół siebie specjalistów popierających ideę zwodzonego mostu średniowysokiego. Powstała Rada Naukowa przy Stowarzyszeniu. 

Do jej powołania doszło 14 sierpnia 2014r., podczas seminarium zorganizowanego przez Stowarzyszenie z pomocą Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Celem spotkania było przybliżenie zaproszonym gościom teoretycznych i praktycznych aspektów związanych z budową przeprawy mostowej w Świnoujściu i skonfrontowanie jej z koncepcja budowy tunelu pod Świną. 

Most czy tunel w Świnoujściu

Z politycznego punktu wiedzenia tunel jest lepszy - mówi Zbigniew Pomieczyński , prezes  Stowarzyszenia Most dla Świnoujścia. - Nie trzeba go  budować. Wystarczy obiecywać. I to działa. Od blisko 20 lat. Co cztery lata pojawia się kolejna wizja budowy tunelu dla Świnoujścia. Ludzie głosują na ten tunel, ale tunelu nie ma.

Cuda się zdarzają się, ale nigdy w ekonomii  - mówi  Zbigniew Pomieczyński , prezes  Stowarzyszenia Most dla Świnoujścia. -  A jeśli nawet stanie w niej coś na kształt cudu, to szybko się okazuje, że jego skutki są opłakane. 

Most dla Świnoujścia

Przekonanie mieszkańców i włodarzy miasta do idei mostowego połączenia wysp Uznam i Wolin - to główny cel nowego stowarzyszenia "Most dla Świnoujścia",  które w sobotę powstało w Świnoujściu.

Uchwałę o  utworzeniu Stowarzyszenia „Most dla Świnoujścia” podjęto w sobotę,      8  marca, na walnym zebraniu członków założycieli. Na czteroletnią kadencję wybrano zarząd Stowarzyszenia. Jego prezesem został Zbigniew Pomieczyński, były szef świnoujskiego PSL (niedawno rozstał się ze Stronnictwem).  Na zastępcę prezesa zarządu wybrano Pawła Winiarskiego, a na sekretarza - Janusza Chudzyńskiego,  byłego przewodniczącego szczecińskiej rady miasta.

 

 

Najlepiej oceniani


Najgorzej oceniani


Ostatnie oceny

Ostatnie komentarze