Manifest Chcemy wspierać ludzi mądrych i odważnych

opolskie - Artykuły

  Radni chca obniżki diet

  Trzej radni miasta Brzeg złożyli projekty uchwał w sprawie obniżenia o połowę diet radnych i pensji burmistrza. Ma to przynieść oszczędności na pokrycie strat w budżecie miasta wynikających z wyższego od opłat mieszkańców kosztu odbioru śmieci.

  Autorem projektów uchwał jest radny miejski Grzegorz Surdyka ze Stowarzyszenia Młody Brzeg. Obydwa projekty, złożone na ostatniej, wrześniowej sesji rady miasta w Brzegu, podpisali też dwaj radni klubu Platformy Obywatelskiej: Grzegorz Chrzanowski i Jarosław Rudno-Rudziński. Surdyka złożył projekty po tym, jak rada miasta we wrześniu podniosła z 10 do 16 zł od osoby opłatę za wywóz segregowanych śmieci.

  Przetasowania w radzie

  Radny Piotr Woźniak (SLD) złożył dziś w poniedziałek (16 września) rezygnację z funkcji członka Zarządu Powiatu Nyskiego. Natomiast radny PiS Jacek Chwalenia poinformował starostę o zawieszeniu prowadzonej działalności gospodarczej. To nie wszystkie zmiany, jakie szykują się w lokalnej polityce, bowiem z zamiarem rezygnacji z funkcji przewodniczącego Rady Powiatu Nyskiego nosi się także Mirosław Aranowicz (PO). Starosta Adam Fujarczuk potwierdził, iż otrzymał dwa pisma od członków zarządu - jedno o rezygnacji z funkcji i drugie o zawieszeniu działalności gospodarczej.

  Będzie budżet obywatelski....

  We wrześniu radni mają przyjąć uchwałę o wprowadzeniu w Opolu budżetu obywatelskiego. W przyszłym roku mieszkańcy miasta zgłaszać będą inwestycje, które ich zdaniem powinny być wykonane. Pierwsze takie inwestycje mają być zrealizowane za dwa lata. Projekt uchwały przedstawi Platforma Obywatelska, ale praktycznie wszystkie kluby radnych od początku tej kadencji pomysł stworzenia budżetu obywatelskiego wspierały. Sprawa więc na wrześniowej sesji teoretycznie zostanie przesądzona. Przyjęcie uchwały w praktyce uruchomi wszystkie procedury związane z utworzeniem budżetu obywatelskiego. 

  Dodatkowa sesja w wakacje

  Wyjątkowo w poniedziałek spotka się rada miasta Opola. Sesja nie była wcześniej planowana, a ma dotyczyć tylko uchwały umożliwiającej rozbudowę Solarisa. 4 Według harmonogramu ostatnia sesja przed wakacjami odbyła się 4 lipca. Tymczasem już w poniedziałek radni zbiorą się jeszcze raz, aby debatować w ratuszu zaledwie nad jedną uchwałą. Projekt jest jednak ważny, bo dotyczy rozbudowy galerii handlowej Solaris na placu Kopernika. Uchwałą mogliśmy się zająć tydzień temu - oburza się Małgorzata Sekula, przewodnicząca klubu radnych SLD. Mam wrażenie, że w ratuszu kuleje planowanie, bo o sesji dowiedziałam się dopiero w piątek. Jestem teraz na urlopie na Helu i nie mam możliwości powrotu do Opola. W podobnej sytuacji jest jeszcze co najmniej jeden radny naszego klubu.

  PiS idzie na całość

  Podczas ostatniej wizyty w Kędzierzynie-Koźlu poseł i szef PiS na Opolszczyźnie Sławomir Kłosowski spotkał się wspólnie z czterema miejskimi radnymi i dziennikarzami. Na spotkaniu poseł przekonywał, że trzeba koniecznie zorganizować referendum w sprawie odwołania prezydenta Tomasza Wantuły, a wstępem do organizacji referendum może być nieudzielenie prezydentowi absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu.

  Referendum w Niemodlinie – nieważne

  W referendum w sprawie odwołania burmistrza Mirosława Stankiewicza i rady miasta wzięło udział zbyt mało osób. Zabrakło ok. 700 głosów - informuje portal samorządowy.pl. Inicjatorzy głosowania zarzucają władzom brak kontroli nad inwestycjami i niekorzystne działania na rzecz mieszkańców gminy. Jako przykłady złych działań władz Niemodlina wymienia się m.in. likwidację obiektów oświatowych w gminie, brak starań o budowę obwodnicy i uchwalenie wysokich stawek za wywóz śmieci. Burmistrz Niemodlina Mirosław Stankiewicz odpiera te zarzuty twierdząc, że nie mają one nic wspólnego z prawdą.

  Nie będzie przetargu na śmieci

  Wójt gminy Lubrza - Mariusz Kozaczek nie zamierza ogłaszać przetargu na wywóz odpadów. Jego zdaniem - zakłady budżetowe, prowadzące gospodarkę odpadami w niektórych gminach, nie mają osobowości prawnej i nie mogą startować w przetargach - informuje portal samorzadowy.pl. Wójt nie zamierza również przekształcać zakładu w spółkę prawa handlowego, po to tylko, aby mogła ona wziąć udział w przetargu. Jego zdaniem - nie ogłaszając przetargu i pozostawiając odbiór odpadów gminnemu zakładowi, nie złamie ustawy, a jedynie zapis dotyczący sposobu wyłonienia podmiotu odpowiedzialnego za odbiór.

  Pobito radnego

  Pobito radnegoRadny Grzegorz Chudomięt z Kędzierzyna-Koźla, trafił do szpitala po tym, gdy dwóch pijanych mężczyzn brutalnie go pobiło. Radny ma złamany nos. Napastnicy trafili już w ręce policji. Okazało się że napastnicy to rodzina mieszkająca kilka bloków od poszkodowanego. Do zdarzenia doszło wczoraj tuż po godzinie 18, gdy dwóch mężczyzn w wieku 19 i 52 lat próbowało zaatakować żonę radnego w samym centrum miasta. Radny spacerował z żoną w okolicach garaży na ul. Stelmacha, gdy mężczyźni podeszli do nich i zaczęli wyzywać. Podczas utarczki słownej napastnicy wyrażali się obelżywie na temat radnego oraz jego rodziny. Miały paść m.in. zarzuty, iż radny "za bardzo się szarogęsi" i że "należy go ustawić". Małżeństwo nie reagowało jednak na zaczepki. Po chwili napastnicy próbowali rzucić się z pięściami na żonę Chudomięta, ten zaś stanął w jej obronie.

Instytucje w regionie

Radni w regionie

Forum regionalne

Aby utworzyć nowy temat musisz być zalogowany.
Niezalogowani mogą jedynie odpowiadać.

 • Data
  Odp.
  Temat
 • W twoim regionie nikt jeszcze nie założył tematu

Nowy wątek

Tytuł:

Treść:


Ostatnie komentarze