Radni z łapanki...

Ogłoszenie na portalu internetowym – oto pomysł jednego z komitetów wyborczych w Szczecinie na znalezienie kandydatów na radnych. Pomysł nowatorski i zarazem kontrowersyjny. Taki sposób poszukiwania kandydatów, może świadczyć albo o chęci zyskania medialnej uwagi, albo o tym że bycie radnym nie jest atrakcyjnym i nobilitującym zajęciem. Mimo tego że dieta radnego to średnio około dwóch tysięcy złotych miesięcznie, za jeden lub 2 dni pracy w miesiącu, funkcja radnego nie działa jak magnes. Niestety wzorem innych krajów europejskich czy USA, w naszym kraju ludzie biznesu czy nauki nie traktują polityki, tym bardziej samorządów jako nobilitacji i uwiecznienia kariery zawodowej.   

Sytuacja w samorządach pogarsza się z kadencji na kadencję... Wielu radnych jest wybieranych po raz kolejni niejako z przyzwyczajenia czy przez „zasiedzenie”, oraz z braku ciekawej alternatywy. Próżno szukać na listach wyborczych młodych wykształconych kandydatów – po pierwsze młodzi nie garną się do polityki samorządowej, a po drugie starzy partyjni wyjadacze nie chcą ich wpuszczać na listy lub dają im miejsca na końcu.

Ogłoszenie może powinno nas zainspirować. Może warto zrezygnować z kosztownych wyborów i co 4 lata wybierajmy radnych losowo? Skoro teraz szukamy w ogłoszeniach, to może losowo wybrani radni nie byli by gorsi, a może będą nawet lepsi? Co państwo o tym sądzą? Zachęcam do komentowania.

Dodaj komentarz